O mně

lenka6_webJmenuji se Lenka Zychová a oborem mého studia je astrofyzika, ze které jsem získala doktorský titul na Masarykově univerzitě v Brně pod vedením RNDr. Soni Ehlerové, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR v Praze. Tématem mého výzkumu jsou mezihvězdné bubliny. Od září roku 2015 se věnuji také PR činnosti pro Ústav teoretické fyziky a astrofyziky.

Přestože mě výzkum baví a nové objevy, nejen na poli astrofyziky, jsou více než dechberoucí, už od střední školy tíhnu k předávání fascinace vesmírem lidem okolo sebe. Proto jsem v letech 2002-2004 vedla astronomický kroužek na Gymnáziu Ostrava – Hrabůvka a od roku 2005 se věnuji přednášení o astronomii nejen pro děti základních a středních škol, ale také pro veřejnost. Dva roky jsem vedla cvičení k předmětům Obecná astronomie a Astronomické pozorování pro studenty druhých ročníků astrofyziky na Masarykově univerzitě.  Velmi ráda přednáším i široké veřejnosti v rámci jakýchkoliv akcí. Astronomických přednášek totiž není nikdy dost.

V roce 2016 jsem se zúčastnila soutěže v popularizaci vědy FameLab a získala Cenu Neuronu a British Council. V témže roce jsem vyhrála soutěž Science Slam, ve které jsem během osmi minut měla za úkol představit laickému publiku svůj výzkum, viz video níže. A jelikož rok 2016 byl plodný, tak jsem pod záštitou a finanční podpory Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky MU a podpory Hvězdárny a planetária Brno založila Astronomický kroužek. Ten má dvě skupinky – starší a mladší děti. Společně s pečlivě vybraným týmem vedoucích se snažíme předat mladším (a doufejme i budoucím) kolegům to nejlepší.  Komentáři a články o astronomii přispívám pravidelně do časopisu Masarykovy univerzity MUNI.

Kromě astrofyziky se profesionálně věnuji tanci, vyučuji pravidelné kurzy a semináře po České republice a v zahraničí. Věnuji se také fotografii (Lenka Badriyah Photography) a hře na příčnou flétnu (jsem členkou Komorní dechové harmonie Brno). Fascinuje mě svět okolo nás i nad námi, proto ráda cestuji, nejlépe jen s batohem na zádech a foťákem v ruce.

Média

ROZHOVOR pro Novinky.cz!!!  !!! NOVÉ !!!

ROZHOVOR o astrofyzice, popularizaci vědy a tanci pro The Student Times

REPORTÁŽ pro ČT1, pořad SAMA DOMA

Science Slam představení v Brně (CZ)

Science Slam představení v Linzu, Rakousku (EN)

 

Proč přednáším?

lenka1_webSetkávám se často s názory, že záležitosti týkající se vesmíru jsou jaksi mimo náš život, že vesmír je někde daleko a s námi nemá co dělat. Tento pohled je zřejmě způsoben tím, že malé procento lidí si opravdu uvědomuje, uvnitř jaké velkolepé struktury se nacházíme. A není divu, znáte například tento obrázek? Slyšeli jste někdy o kosmické pavučině nebo temné hmotě? O vesmíru se mluví jen zřídka a na středních školách, ruku na srdce, se většinou učivo astrofyziky z časových důvodů vynechává. Je to obrovská škoda, protože děti přirozeně tíhnou k poznávání světa kolem sebe a zrovna otázky vesmíru je zajímají nejvíce. Myslím si, že přijatelnou formou, jak studentům otevřít okna vesmíru dokořán, je právě prostřednictvím zajímavých přednášek přímo na školách. Pokud je jejich přirozená touha po zkoumání podpořena a nasměrována, dokáží se pak už vzdělávat dál (ať prostřednictvím knih, online kurzů nebo astronomických kroužků) nebo přinejmenším najít další možnosti, kde vyhledat odpovědi na své otázky.

Přednášení mě baví, nejen díky fascinujícímu tématu, ale hlavně díky žákům a studentům, kteří se většinou nechají zákoutími vesmíru zcela pohltit. A možná někde mezi nimi jsou budoucí astrofyzici, co rozluští nejzásadnější otázky moderní vědy.

 

Vystoupení na Science Slamu 2016

 

 

Přednáška o mezihvězdných bublinách, Hvězdárna a planetárium Brno