Objev planety u nejbližší hvězdy ke Slunci

komentář pro MUNI

Po gravitačních vlnách je zde další fascinující objev. Byla nalezena planeta obíhající Proximu Centauri, tedy nejbližší hvězdu ke Slunci. V předchozích letech se již několikrát stalo, že se díky podobnému prohlášení rozbušilo srdce nejednomu astrofyzikovi, ale pokaždé se jednalo o omyl nebo nepřesnosti v datech. Tentokrát je objev reálný. Kolem Proximy Centauri obíhá planeta a to ne ledajaká. Její hmotnost je srovnatelná s hmotností Země a navíc leží v takové vzdálenosti, že by za vhodných podmínek na jejím povrchu mohla existovat voda v kapalném skupenství.

Než si ale spěšně začneme balit kufr směr Proxima Centauri, je potřeba upozornit na pár okolností, které by z ráje na planetě Proxima b (planety se označují jménem hvězdy a malým písmenem podle pořadí objevu, začíná se od písmene „b“) udělaly ledový svět. Proxima Centauri, mateřská hvězda nově nalezené planety, obíhá kolem dvojhvězdy Alfa Centauri, kterou lze bez problému pozorovat na jižní polokouli prostýma očima bez dalekohledu. Bohužel samotnou Proximu pouhým okem neuvidíme, jedná se totiž o malou, chladnou, a tudíž načervenalou hvězdu (takovým hvězdám říkáme červení trpaslíci).

Dle výsledků měření může mít nově objevená exoplaneta hmotnost zhruba 1,3 násobek té zemské, případně o něco více. To ale nevadí, stále se může jednat o hezké, trošku vypasenější dvojče Země. Co ale vědci nedokáží momentálně říci, je poloměr této planety. Pokud by byl srovnatelný s poloměrem Země, pak by se jednalo o kamennou planetu, něco jako Merkur, Venuše, Země nebo Mars. Ale co kdyby měla poloměr několikrát větší? Mohlo by se pak jednat o plynnou planetu a další diskuze nad možností obyvatelnosti planety by se octla v temných uličkách. Nicméně, tato možnost není tolik pravděpodobná, proto předpokládejme, že se jedná o planetu kamennou.

exoplanetProxima b obíhá svou mateřskou hvězdu ve vzdálenosti přibližně 7,3 miliónů kilometrů, tudíž asi dvacetkrát blíže, než v jaké vzdálenosti obíhá Země kolem Slunce! Kdyby se naše Země ocitla tak blízko Slunce, nedávná brněnská letní vedra by se zdála být vytouženou oázou chladu. Naštěstí má Proxima Centauri nižší teplotu než Slunce, a proto povrch její nově objevené planety získává asi dvě třetiny množství světla a tepla, které si od Slunce bez okolků dopřáváme my. A to stačí k tomu, aby planeta ležela uvnitř tzv. obyvatelné zóny (zóny, ve které by na povrchu planety mohla voda existovat v kapalném skupenství). Stačí pár ingrediencí, jako je vhodná atmosféra, nebo dostatečný skleníkový efekt, a život dostává šanci na svůj rozkvět.

Bohužel zatím nejsme schopni říci, zda naše představa odpovídá realitě. Planeta by nemusela mít dostatečně hustou atmosféru a její průměrná povrchová teplota by pak byla protivných -40°C. Anebo by hustou atmosféru měla, ale skleníkové plyny by byly natolik dominantní, že by nadějnou planetu proměnily v reálné peklo. Také je zde další otázka, vztahující se k oběžné době planety. Nečekejte nám známý rok, Proxima b oběhne svou hvězdu za 11,2 dne! Za tak krátkou dobu nejenže planeta oběhne Proximu Centauri, ale také je zde velká pravděpodobnost, že bude ve vázané rotaci. Tu známe například u Měsíce, který Zemi stále ukazuje stejnou tvář. Může se to zdát milé nebo dokonce romantické, ale v případě možnosti vzniku života na vzdálené planetě se jedná o podstatný zádrhel. Planeta by mohla mít jednu polokouli rozpálenou, zatímco na té odvrácené by byla mrazivá poušť. Navíc, Proxima Centauri je eruptivní proměnná hvězda a její aktivita by mohla házet rozvíjejícímu se životu pomyslné klacky pod nohy.

O všem rozhoduje atmosféra planety a tu bohužel zatím nedokážeme napozorovat. Ale ať už pochybujeme nebo nadšeně vyprávíme o obyvatelnosti Proximy b, důležité je, že tato planeta existuje! Že může být obyvatelná a že je hned za (kosmickým) rohem! Z několika tisíc exoplanet, které jsme v naší Galaxii objevili, jen pár desítek hmotnostně odpovídá Zemi a jen špetka z nich může být obyvatelná. A právě jedna z těchto vzácných planet leží u nejbližší hvězdy ke Slunci, u Proximy Centauri.